Kamenná predajňa OC Max Nitra

Konope ako stavebný materiál ?

Konope ako stavebný materiál? Materiál z konope hrá veľkú rolu pri obnove životného prostredia.


Podľa programu OSN pre životné prostredie (UNEP) prispieva odvetvie konvenčných stavieb až k 30% celkových ročných emisií sklenníkových plynov na celom svete. 

Rezidenčné aj komerčné konopné stavebné projekty je možné už nájsť po celom svete vrátane USA. Náklady na konopné stavebné materiály sú relatívne vysoké z dôvodu obmedzeného počtu dodávateľov. To totiž často znamená prepravovať v podstat jednoduchú slamu ( konopný stavebný materiál) na dlhé vzdialenosti.

Zdravšie životné prostredie 
Konopné stavebné materiály vyrobené zo stoniek rastliny konope, si získavajú uznanie predovšetkým preto, lebo vytvárajú zdravšie životné prostredie. Podľa Americkej rady pre zelené budovy (USGBC) je konopne netoxická surovina, ktorá poskytuje značné výhody pre širokú škálu stavených materiálov.

konope_blog_stavebný_materiál_greendoctor

Konopné stonky dodávajú dva dôležité vedľajšie produkty pre stavebný priemysel. Vonkajšie, vlákna sú cenovo konkurencieschopné a udržatelné ako alternatíva sklennej vate ktorá slúži ako izolačný materiál. Izolácia z konopných vlákien vytvára vzduchotesnosť s minimálnymi tepelnými stratami ktorá predovšetkým nevytvára pleseň. Použitie tejto izolácie umožnuje akejkoľvek konštrukcií automaticky spĺnať konštrukčné štandardy LEED pre energetickú účinnosť. Konopná izolácia má taktiež výbornú akustickú vlastnosť a vysokú úroveň požiarnej odolnosti.
Vnútorné jadro stonky, nasekané a zmiešané s vápnom a vodou vytvára konopný beton. Ten je vynikajúcim stavebným materiálom pre stavbu konopných stien a nosné a nenosné stavebné materiály sú už k dostaniu na trhu.


Energeticky úsporné
Konštrukcie postavené z konopného betonu sú vysoko energeticky účinné, vďaka nízkej tepelnej vodivosti, vysokej tepelnej kapacite a vysokým izolačným hodnotám. Testovanie týchto konopných stavebných materiálov ukázalo že dom hempcrete je približne o 80% energeticky úspornejší , ako dom s konvenčnou reguláciou teploty a prináša ročné "zníženie" uhlíku CO2 približne o 8000kg. Konopná izolácia a hotové konopné stavebné materiály zostávajú energeticky účinné po celú dobu ich inštalácie. Ako dlho to je ? V japonskom Naganu je národnou kultúrnou pamiatkou konopný dom postavený v roku 1698, pred viac ako 300 rokmi a stále stojí ..

Napriek tomu že náklady na konopný beton môžu byť až o 10% drahšie, ako u tradičných drevenných obytných konštrukciách, nižšie náklady na energie tento rozdiel hravo vyrovnajú. Konštrukcia z hempcrete je už cenovo priamo konkurencieschopná tehlám či kvádrom. Konopné stavebné materiály prinášajú aj ďalšie výhody ako nižšie náklady na kúrenie, klimatizáciu a lepšiu ventiláciu celej uzavretej konštrukcií domu či budovy.

Asi najdôležitejšie je že konopné stavebné materiály vytvárajú zdravší a pohodlnejší priestor na život.

Očakáva sa že ceny konopného stavebného materiálu klesnú, akonáhle začnú výrobcovia stevebných materiálov dodávať na trh kvalitnejšie výrobky z konopných vlákien a začnú sa o túto funkčnú a preverenú alternatívu viac zaujímať. 

konope_co2_stavebný_materiál_greendoctor


Usadzovanie uhlíka
Hempcrete, ktorý je dnes považovaný za energeticky najúčinnejší stavebný materiál na trhu, je taktiež úžastným nástrojom pre filtráciu uhlíka.

Pestovanie konope pre podporu výrobného reťazca stavebných materiálov rieši vážne problémi, na ktoré mimo iného upozornil Medzivládny panel OSN pre zmenu klímy. Ten doporučil aby sa poľnohospodári zamerali na obnovu nadmerne obhospodarovanej a opotrebovanej pôdy ako na jednoduhší spôsob, ako znížiť globálnu uhlíkovú stopu. Pôda je mocné a relevantné úložisko uhlíku a obsahuje jej viac, než atmosféra a veškerá živá zeleň dohromady. 

Podľa doporučenia konopné rastliny zvyšujú a definujú prirodzenú schopnosť zeme absorbovať "prebytočný" uhlík.

Zlepšenie pôdy 
Konope zlepšuje pôdu, v ktorej je pestované. Korene siahajú hlboko a čerpajú toxiny zeme a CO2 zo vzduchu priamo do samotnej rastliny, kde sú trvalo uložené v bunkových stenách. Priemyslové konope pestované na jednom hektáre môže ročne absorbovať 10 ton CO2 z atmosféry a izolovať ho 4,2 tony.

Konope je najväčším nástrojom pre filtráciu uhlíku v prírode a jeho vlákno poskytuje jedinečné , významné vlastnosti, díky nim je neocenitelné v ďalšom globálnom úsilí o kontrolu zmeny klímy. Konope a konopné stavebné materiály môžu hrať kľúčovú rolu pri zvrátení rastúceho nárastu CO2, ktorý teraz ohrozuje ľudstvo a celú planétu.

Späť do obchodu